4høje anlægsservice A/S

Salgs- og leveringsbetingelser

1.     Generelt

4Høje Anlægsservice’s salgs og leveringsbetingelser finder anvendelse med mindre andet er særskilt anført i 4Høje Anlægsservice’s tilbud eller ordrebekræftelse. Bygherrens evt. meddelte salgs- og leveringsbetingelser finder ikke anvendelse, medmindre de skriftligt er godkendt af 4Høje Anlægsservice.

2.     Tilbud og accept

Alle tilbud afgives skriftlig. Det afgivne tilbud er gældende i 30 dage fra tilbuddets datering, medmindre andet er skriftligt aftalt. Herefter bortfalder tilbuddet automatisk, medmindre det forinden er skriftligt accepteret af Bygherre.

Ekstra- arbejde og leverancer, som ikke er omfattet af det oprindelige tilbud, afregnes i henhold til 4Høje Anlægsservice’s listepriser, timeløn og forbrug, medmindre andet er aftalt.

3.     Priser

Oplyste tilbudspriser er angivet i danske kr. ekskl. Moms, medmindre andet står angivet i tilbuddet.

4Høje Anlægsservice forbeholder sig retten til, at regulere i de afgivne priser for ikke-leverede materialer, i tilfælde af prisstigninger på materialer, som ikke har kunnet forudses af 4Høje Anlægsservice på tidspunktet for afgivelse af tilbuddet.

4.     Betalingsbetingelser

Hvis ikke andet er aftalt, har 4HøjeAnlægsservice ret til at fakturere á conto, hver 7. dag, for leverede materialer og arbejde. Slutopgørelse finder sted efter aflevering.
Betaling skal ske senest 8 dage fra fakturadato.

Ved manglende overholdelse af betalingsbetingelserne, er 4Høje Anlægsservice berettiget til at opkræve renter i henhold til rentelovens regler, dvs. Nationalbankens udlånsrente: + 2% p.a.

5. Myndigheds behandling

Hvis ikke andet er aftalt, sørger Bygherre for eventuel nødvendig godkendelse af projektet, herunder indhentning af byggetilladelse og færdigmelding af
byggeriet hos kommunen. Det er altid Bygherres ansvar at det bestilte arbejde overholder de gældende regler hos kommunen.

6.     Forbehold

Et erstatningskrav overfør 4Høje Anlægsservice kan ikke overstige fakturabeløbet for den solgte genstand eller ydelse.
Et erstatningskrav overfor 4Høje Anlægsservice kan udelukkende fremsættes af den køber med hvem, sælger har indgået aftalen.
4Høje Anlægsservice hæfter ikke for driftstab, avancetab eller andre indirekte tab i anledning af aftalen, herunder indirekte tab, der opstår som følge af forsinkelser eller mangler ved det solgte.

  • Der tages forbehold mod skjulte hindringer, som ikke ved normale og rimelige foranstaltninger kunne erkendes forud for afgivelse af tilbud. F.eks. fundamenter, store sten, affald, manglende bund, tykke muldlag, fortidsminder, olietanke mm.
  • Arbejdet udføres i 1 arbejdsgang fra arealet er klar til os. Evt. oprydning efter andre håndværkere faktureres særskilt, til Bygherre, udenfor det afgivne tilbud.
  • Tilbuddet er afgivet under forudsætning af, at overskydende jord kan bortskaffes som ren jord – forureningsklasse 0/1.
  • 4Høje Anlægsservice kan ikke gøres ansvarlig for skader på kabler og rør, hvis Bygherre ikke har udpeget disse, inden igangsætning. Dog undtagen hvis anlægsgartneren burde kunne have forudset placeringen af disse ud fra dæksler, bokse og afdækning i form af bånd mv.
  • Hvis ikke andet er aftalt, afleveres græsplæner reguleret og tilsået inden fremspiring af græsset. Hvilket betyder, at 4Høje Anlægsservice ikke kan gøres ansvarlig for mangler, såsom manglende spiring, hvis den manglende spiring skyldes vejret – tørke, jordfygning, bortskylning af jord mv.
  • Er jorden grubbet kort tid før anlæg af græsplæne, vil der på sigt kunne forekomme sætninger, når grubespor sætter sig. Hvilket ikke betragtes som en mangel.
  • Ved udlægning af rullegræs, hvor der i perioder er skygge, vil der ofte være behov for eftersåning med skyggegræs. Hvilket ikke betragtes som en mangel.
  • Ved sammensætning af forskellige betonprodukter (forskellige størrelse og tykkelse på fliser, topsten/normal sten til støttemure mv.) kan der forekomme farveforskelle, da produkterne kan være støbt på forskellige tidspunkter og evt. på forskellige produktionssteder.

    Evt. afhjælpning af nævnte forhold, afregnes særskilt.
7.     Mangler og reklamationer

Efter modtagelse skal Bygherre straks foretage en sådan undersøgelse af leverancen, som ordentlig forretningsbrug kræver. Hvis leverancen er utilstrækkelig eller mangelfuld, skal Bygherre straks herefter reklamere til 4Høje Anlægsservice.

Såfremt at Bygherre har opdaget, eller burde have opdaget manglen, og ikke har reklameret som anført, kan Bygherre ikke senere gøre reklamationen gældende.

Foreligger der en berettiget og rettidig reklamation, er 4Høje Anlægsservice forpligtet til at foretage udbedring af manglen. Udbedringen skal arrangeres uden ugrundet ophold og skal gennemføres indenfor rimelig tid.

Hvis Bygherres reklamation viser sig at være uberettiget, skal Bygherre kompensere for ethvert foretaget arbejde eller levering, udført af 4Høje Anlægsservice, og andre omkostninger afholdt af 4Høje Anlægsservice i forbindelse med udbedringsforsøget.

8.     Garantiordning

Den leverede ydelse er omfattet af Håndværkergaranti.dk, via vores medlemskab hos Danske Anlægsgartnere.

9.     Grogaranti og udspringsgaranti

4Høje Anlægsservice yder kun grogaranti på ny beplantninger, såfremt det er aftalt og kun på planter vi selv har plantet og som vi efterfølgende vedligeholder.

Plantegarantien er gældende det første år, så længe 4Høje Anlægsservice forestår vedligeholdelsen af de plantede planter. Vedligeholder 4Høje Anlægsservice ikke de plantede planter, kan 4Høje Anlægsservice kun gøres ansvarlig for fejl ved selve plantningen – så som: plantehullets udformning, plantedybde og kvaliteten af leverede planter m.v.

10.     Aflevering

Projektet betragtes som afleveret, når 4Høje Anlægsservice forlader adressen efter udført arbejde.  

Medmindre andet er aftalt, er det kundens opgave efter afleveret arbejde:

  • At fordele fugesand efter nedbør, til flisefugerne er fyldte.
  • At vande nyplantede planter til planterne selv kan klare sig.
  • At holde nyetablerede græsarealer fri for færdsel til græstæppet er tæt i væksten.

Når kunden selv forestår vedligeholdelsen af ovenstående, kan 4Høje Anlægsservice ikke stilles erstatningsansvarlige ved fejl opstået efter aflevering.

11.     Force Majeure

4Høje anlægsservice er ikke ansvarlig overfor Bygherre, hvis følgende omstændigheder indtræder efter aftalens indgåelse og hindrer eller udsætter opfyldelsen af aftalen: Krig, mobilisering, uroligheder, terroraktioner, naturkatastrofer, skybrud, strejke, lockout, vareknaphed, brand, sygdom, epidemi, pandemi, dødsfald, fratrædelse af nøgleperson eller andre omstændigheder som 4Høje Anlægsservice ikke er direkte herre over.

12.     Ejendomsforbehold

Ejendomsretten til solgte og leverede materialer forbliver hos 4Høje Anlægsservice indtil disse måtte være indføjet i byggeriet. 4Høje Anlægsservice er således berettiget til at tage sådanne materialer tilbage, såfremt Bygherren ikke overholder sine betalingsforpligtelser.

13.     Registrering af persondata

Vi registrerer følgende: Navn, adresse, telefon- og mobilnummer, e-mail og eventuelt kontaktperson. De registrerede oplysninger opbevares sammen med information om, hvilke varer og serviceydelser, som er købt, op til 5 år efter aflevering.
4Høje Anlægsservice er dataansvarlig, og videregiver eller sælger ikke personlige oplysninger til tredjepart. Dog vil vi i nogle tilfælde videregive oplysninger til relevante, f.eks. adresse til vognmand. Som registreret har du altid mulighed for indsigt og du kan gøre indsigelse mod en eller flere registreringer, i helhold til reglerne i persondataloven.

14.     Tvister

Eventuelle tvister løses ved Håndværkets Ankenævn – hvanke.dk